Nokia 5800 XPress Music Kullanıcı deneyimi

nokia-5800-xpressmusic
5800 XPress Music

Daha önce Asus P535  almış, telefon geldiğinde arızalı çıkınca iade etmiştim. İyiki iade etmişim, yoksa Nokia 5800 XPress Music ile tanışamayacaktım. 13 Şubatta telefon elime ulaştı. 2 haftadır kullanıyorum. Süreyi uzatmamın sebebi telefonu zorlamak istediğimdendir yeni telefonların içi boş olduğu için kafası rahat oluyor. 8gb hafıza kartı vereceksin, sonrada içini boş bırak diyeceksin, olmaz. İyi kötü yönlerini bir bir konuşalım.. Daha önce dokunmatik telefon kullanmadım, Nokia S60 serisinden 6600 ve 3230 kullandım 5800 s60 v5 kullanmakta, Nokianın son yazılımlarından. Kıyaslarım S60 v3 – v5 arası olacak. 5800’da yine hayatı kolaylaştıran  kullanıcı kısayollarını unutmamış.

Bekleme Ekranı / Ev ekranı

5800-bekleme-ekrani
Bekleme Ekranı

Sağda  ev ekranı temasına ait 5800 standart tema önizlemesini görüyorsunuz. Bu ekranda tek tıkla ulaşabileceğiniz uygulamaları listelemek istiyorum:

 1. Saat simgesine tıklayarak alarm ve saat/tarih ayarlarına ulaşabilirsiniz.
 2. Orta kısımdaki Tarih’e tıklayarak:
  • Ajandaya
  • Telefon tercihlerine ulaşıp tercih seçimi yapabilirsiniz.
 3. Sağ üst köşede şarj göstergesinin hemen soluna basarak
  • Mevcut bağlantılar, alarmlar, bağlı cihazlar (usb, internet), yeni cevapsız çağrı ve yeni mesajları görebilirsiniz.
  • Yine saat ayarlarına bu kısayoldan da ulaşabilirsiniz.
  • Bağlantı yönetim paneline (Şebeke, wifi, bluetooth, usb, bağlantı yöneticisi vs.) ulaşabilirsiniz.
 4. Ev ekranı dediğimiz (resimde gördüğünüz) 4 uygulamanın kısayolları bulunuyor, istediğiniz uygulamaları ekleyebilirsiniz. Şuan:
  • Xplore (Dosya yöneticisi)

   5800-menu-acik-uygulamalar
   Menü tuşu ile Açık uygulamalar
  • Haritalar
  • Notlar
  • Mesajlar uygulamalarını görüyorsunuz.
 5. 5800 XPress Music Güncellemesi ile yenilenen arama ve içeriğim sekmesi sayesinde telefonunuzdaki tüm içeriği (mesaj, ajanda, yer iminden tutunda uygulama isimlerine kadar geniş bir arama söz konusu) ve internette (msn arama kullanıyor) arama yapabilirsiniz. Güncelleme öncesi sadece msn internet araması vardı, güncel haliyle işe yaramaya başladı.
 6. Yaklaşan ajanda kayıtlarını gösteriyor.
 7. Eğer Müzik çalarınız çalışıyorsa yada bekleme halindeyse onuda gösteriyor.
 8. Arama ve rehber kısayollarını bir yan yana görüyoruz.
 9. Ve telefon ekranının en altında yeşil, beyaz, kırmızı renkli tuşlarımız. Cevaplama menü ve kapama tuşlarımız.

Bekleme ekrarnından 14 uygulamaya ulaşılabiliyor. Müthiş bir olay.

Ayrıca 3230 ve 6600’dan tanıştığım ve beğen beğen beğendiğim menü tuşu. Menü tuşuna sürekli basılı tutarak açık uygulamaları görebiliyorsunuz. Uygulamanın üstüne basılı tutarak listelenen uygulamayı açabiliyor yada kapatabiliyoruz.

Nokia 5800-mesaj-sirala
Nokia 5800 Mesaj Sıralama Seçeneği

Mesajlar

 • Mesajları okundu/okunmadı olarak işaretlenebiliyor.
 • Mesajları (Tarih, gönderen, konu, mesaj türü) sıralayabiliyor.
 • Klasörler oluşturulup mesajlar klasör klasör taşınabiliyor.
 • Yazı tipi boyutu değiştirilebiliyor (Büyük, orta, küçük)
 • Otomatik bulma seçeneği ile telefon numarası tarih gibi bilgiler kopyalanabiliyor, bulunan numaraya tıklayarak arama yapıp, mesaj çekebiliyorsunuz.

  5800-mesaj-gonderene-gore-sirala
  Mesajları gönderene göre sırala
 • 5800 XPress Music Güncellemesi yaptıktan sonra mesaj bölümü donmaya başladı: Mesaj yazarken 2-3. satırdan sonra donmaya başlıyor, ekrana dokunduktan çok sonra geliyor karakterler. Güncelleme yapan arkadaşlarda da böyle bir sorun oldumu acaba? Yazarsanız sevinirim.

MMS 600kb’a kadar veri paylaşımını destekliyor, bildiğim kadarıyla Turkcell 500kb’a kadar mms gönderimini destekliyor. Yani Nokia 5800 XPress Music ile 1 mms aracılığıyla ~15 resim gönderebilirsiz 😉

Ekran kapama, Güvenlik Kodu ile kilitleme

Telefonun sağındaki aparat ile ekranı kapatıp açabiliyoruz. Ekran ve tuşların tümü kullanılmaz hale geliyor. Gayet hızlı herhangi bir donma yok. 5800 XPress Music Güncellemesi öncesinde güvenlik kodu ile kilitleme işlemini zamanlı yapmıyordu. Kapatma tuşuna basıp güvenlik kodunu girip kilitleniyordu. Güncellemeden sonra ayarlarlardan güvenlik kodu ile kilitleme olayını süreli yapabiliyoruz. Böylelikle kapama tuşuna basıp telefonu telefonu kilitle yaptığımız zaman şifre istemeden kilitleniyor.

Rehber ve Görüşme Yapma

Rehberde diğer s60 uygulamalarına ek olarak fazla bir özellik yok. Bildiğimiz bilgi ekle bölümüne fazladan doğum tarihi, video numarası ekle ve göbek adı 🙂 gibi ilginç bilgiler ekleyebiliyorsunuz. Arayan ismine ek olarak Arama bildirim metni ekleyebiliyorsunuz, çağrı geldiği zaman ve arama yaptığınız zaman: arayanın isminin altında Arama bildirim metni‘ni görebiliyorsunuz . Unutkan biriyseniz ve arkadaşınızın size borcu varsa arama esnasında Bu herifin bana borcu var uyarısını görebilirsiniz  :10:

Görüşme sırasında yine ekstra olarak konuştuğunuz kişiye mms gönderme seçeneği ile görüşme sırasında o kişiye hızlı mms hazırlanabiliyor. Telefonu kapar kapamaz mms gönderiliyor. Görüşme esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde otomatik sensör ile ekran ışığı kapanıyor. Tam bu sırada telefondan cızırtı geliyor, görüşmeyi büyük ölçüde engelliyor. Görüşmeye cevap verdikten sonra ekranı kilitleyerek bu sorunu aştım.

5800-arama-goruntusu
Arama görüntüsü resmi

Görüşme sırasında

 • Telefonun tüm özelliğini kullanabiliyoruz.
 • Görüntü resimleri çok hoş duruyor. (Rehber > Görüntü ekle)
 • Tüm aramalarda çıkacak standart resim ekleyebiliyorsunuz. (Galeri > Resim seçin > Seçenekler > Dosyayı Kullan > Arama görüntüsü yap)
 • Ek metin bilgisi ekleyebiliyorsunuz. (Rehber > Arama bildirim metni)

Not: Ya arama bildirim metni yada arama görüntüsü çıkıyor ikisi bir görünmüyor.

Rehbere girdiğimizde bildiğimiz alfanumerik, qwerty, el yazısı tuş takımını kullanamıyoruz. Rehbere ait özel qwerty klavye var ve iğrenç. Tam ekran qwerty klavyenin 2 katı olan bu klavyede tüm harfleri göremiyoruz. Eğer acele bir arama yapmak isterseniz eliniz ayağınız birbirine dolaşıyor.

251 thoughts on “Nokia 5800 XPress Music Kullanıcı deneyimi

 1. Telefonu 2 gün önce 465 Tl ye satın aldım.Fiyatına göre başarılı bir telefon.Dokunmatiği iphone gibi hassas değil veya n97 gibi qwerty klavyesi yok fakat özellikleri bu fiyatı fazlasıyla hakediyor.Dokunmatiğine ve kullanımına alışmak eğer nokia kullanıcısı değilseniz biraz zaman alabilir. Artek

 2. 5800 aldım. v40 yazılımından sonra çıkan v50.0.005 yazılımını 23/03/2010 tarihinde yükledikten sonra telefon tuş kilidindeyken alarm saati geldiğinde alarm susturulamıyor. Birde arada sırada donmalar yapıyor. V50 sürümünün biraz sıkıntısı var. Daha sonra çıkacak sürümde umarım tam anlamıyla sorunsuz olur. Tabiki bu telefondan iki tane aldım ve her iki telefonumda da aynı sıkıntılar var ve bu yüzden son sürümde sıkıntı olduğundan eminim. Genel itibariyle telefon gerçekten güzel.

 3. evet bence de, şuan ben de v50 kullanıyorum ve biraz sorun yaşıyorum
  Not:arama sırasında yakınlık sensörü ile eran kapanıyor, bir de bende cızırtı olmuyor ayrıcz henüz meszj sorunuyla karılaşmadım hepinize iyi günler

 4. Rıdvan arkadaşımzn sorununun aynısı bnde war. Hafıza kartı yok ztn telde. Tl hafızası sorunlu. Sorun bu kaçıranlar için. Merhabalar. Benim şöyle bir derdim var! Telefonumdaki tüm müzikleri sildim ve kütüphane güncellemesi aptım ama şarkı isimleri silinmedi müzikçalar a girdiğimde şarkılar görünüyor çalmak istediğimde hata veriyor. Kütüphaneden şarkı isimlerini nasıl silebilirim ??? Lütfen yardm bekliyorum.

 5. Güncelleme yatıktan sonra aynı sorun benim telfonumda da olmaya başladı.Animasyon hoş ancak alarm susturulamıyor.Telefon üzerindeki kırmızı aramayı kapama tuşuna basınca alarmı erteliyor.Bu tuşun dışında ne yapsanız nafile.Birde bu sabah telefonu şarjdan çıkartıp açma düğmesine basılı tuttuğumda ekranın sağ tarafında ekranın dikey boyutunda 1cm genişliğinde rengarenk düz çizgiler belirdi.Bir an kendimi kötü hissettim acaba cihazım arızalandımı diye,daha sonra açma tuşunu bırakıp tekrar basılı tuttuğumda telefon açıldı.Eski yazılıma geri dönmek için ne yapabileceğimi arıyorum.

 6. Yazılımı telefon direk aldığı için çaresi pek gözükmüyor. Belki fabrika ayarlarına gelince olur gibi geliyor ama onuda zannetmiyorum. Çaresiz yeni yazılımı beklemek gerekiyor.

 7. ben telefonu aldıgım dan belli Çok Memmunum nasıl arızalı oluyor peki servise göturun bnm arkdada verdi sızın gibi arızalı duruyordu 7 8 sefer garantıye gitti ve sonunda sıfır verdiler onun telıde suan Sorun yok :

 8. qwerty var bilip bilmeden yorum yapmayın telefon parasına Gore Çok Süper ben Çok memunum ozaman Git 1100 ıpohone al 5800 kotuleme Bendede var 5800 çok memunum seside super kulaklık seside super telefonun hakında kotu duşunen varsa gitsin ıphone alsın 5800 super bir telefon Bu paraya 450 500 arası işteyen gider iphone alır TELEFONU KÖTULEMEYINN

 9. eyer Bir Sorununuz Varsa garantıye göturun yapıyoolar ama Gerçekten Bir Sorunu varsa 12 12 2009 aldım hallada Bir sorunu Yok eger bir Sorun varsa garantıye Gonderin !!! yapıyoolaR

 10. Telefonu kötüleyen yok. Mesele son yazılımın düzgün çalışmadığıdır. Ayrıca her türlü elektronik cihaz servise gitmeye başladığında zaten o cihazdan hayır gelmez. Servise arızalı olduğu için gider. Sıfır ürün arızalı ise sıfır ürünü almanın bir anlamı olmuyor. Zamanla değişik cihazlar alındığında/aldığınızda (aklınıza ne geliyorsa, beyaz eşya, bilgisayar, telefon, tv. vb) fabrika çıkışında, cihazı kullanmaya başladığınızda arızalanmışsa, o üründen fazla hayır beklemeyin. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Hayat acıdır. Zamanla öğrenirsin. Servisi var yaptırıyorum diye sevinmeyin.

 11. @Ahmet Benim telefonun sürümü de v50.0.005. Şimdi denedim dediğin problem bende çıkmadı. Tuş kilidindeyken alarm çaldığı zaman gerek durdur butonunu kaydırarak durdurabiliyor, gerekse telefonu ters çevirerek ertelenmesini sağlayabiliyorum. Problem yok. Yazılım güncellemesini tekrarlaman sorunu çözebilir gibi geliyor.

 12. Ben bir kaç güne kadar yani 2 güne kadar 5800 almayı düşünüyorum. Kullananlar bana yardımcı olabilirmi. Alayımmi almayayımmi ???????? Teşekkür ederim şimdiden

 13. telefon eger kendi servisine giderse birsey olmuyor
  bende nokia 6120 classic var 3 yıldır en ufak bir bozulma yok.hemde nokyanın servisi ve nokyanın ürünleri çok kaliteli ürünler ama kendin telefonun yazılımını güncelleyipte telefon bozulursa servise sebebbulmaa

 14. bende bu teLefonu aLmayı düşünenLerdenim ama yorumLarı qördükçe bi tereddütte kaLdım Lütfen yardımcı oLun napmaLıyım sizce aLınmaya değer bi teLefon mu aLdığımda bide arıza çıksın istemiyorum akLımdaki tek teLefondu bide yardımcı oLursanız sewinirim şimdiden teşekkürLer ..

 15. Merhabalar;
  3 gün önce 5800 aldım. şimdilik 1 sorunum var. henüz birçok özelliği nasıl kullanacağımı bilmiyorum..

  Eski telefonumdan Turkcell SIM kartı yeni telefona geçirirken bazı rehber numaralarımı SIM’e kopyalamamıştım. sonradan kopyalama yaptım ve tekrar 5800’e taktım. Ancak yeni kopyaladığım numaralarımı hala göremiyorum. nasıl SIM’den kopyalayabileceğimi biliyor musunuz?

  Bilgiler için şimdiden teşekkürler

 16. Burcu, Rehber/seçenekler/Gösterilecek rehber (açılan menüden telefon hafızası işaretlidir, sim hafızasınıda işaretlersen sime kayıtlı tüm numaraları görürsün) Daha sonra rehberden kopyalamak istediğin numaranın üzerinde iken seçeneklerden kopyalayı seçersin.
  Ayrıca Didem telefon güzel. Her ne kadar telefon şöyle böyle diyenler olsada, biriside benim, kaliteli telefondur. Birde alıcı sensin, bir satıcıya git ve telefonu kendin test et. Sonuçta kararı kendin vereceksin. Zira her telefonda birilerinin hoşuna gitmeyen bir şeyler vardır. İpon için bile bir şeyler söyleniyor.

 17. Arkadaşlar bende bu telefondan almak istiyorum alıyım mı almıyım mı bana bişey söyleyin

 18. arkadaslar bendede rehberle ilgili söyle bi sorun war..! aynı numara hem simcardda hem telefon hafızasında kayıtlıysa ve rehber görünümü ikisinide gösteriosa yani hem simdeki hemde teldeki kayıtlı numaraları gösteriyosa iki taraftada kayıtlı olan numara benı aradıgında yada msj attıgında ismi cıkmıyo ben aradıgımdada cıkmıyo ve millete sen kımsın demek zorunda kalıyorum… 🙁 yarım edecek biri warmı ???

 19. kesinlikle rehber için ya telefon hafızasını yada sim hafızasını seçmen gerekiyor. Her ikiside seçili olduğunda maalesef senin sorunun ortaya çıkıyor.S adece biri seç

 20. Slm… Bende 5800 kullanıyorum. Güzel fakat hiç rahat değil. Yolda yürürken msj atmak zorunda kaldıysanız mesela yandınız. Telfnu fırlatmak isteyebilirsin 😀 Yeni yazılımla ilgi sorun yok… Ve sağlam telefon.

 21. ahmet;
  teşekkür ederim.

  tecoo;
  ya SIM’dekini yada telefonda kayıtlı olan numarayı silmen gerekiyor. sonra 2 hafızayı da görüntületebilirsin.

  naz;
  ufak parmakların yoksa, her telefonda mesaj yazmak zor 🙂

  walla süper telefon. bi mantı açmadığı eksik 🙂

 22. tesekkur ederim burcu yardımların için..peki bişi daha sormak istiyorum msj konusunda 70-80 karakterden sonra cok yavaslamaya baslıo ben dokunduktan 3-4 saniye sonra ekrana gelio karakter buda haliyle psikolojimde dengesizlikler yaratıo (: yarım edebilirmisin bu konuda

 23. yha ben rehberimden birini siliyorum. o kişi bana mesaj çekince yine ismi ve numarası çıkıo.sorunu nasıl gderebilirmm….

 24. xxx sanırım ya sım numaralarını yada telefondaki numaralarından birini kullanıyosun. Mesela eğer telefon hafızasını kullanıyosan sim kartındaki rehberdende silmen gerekiyo.

 25. arkadaşlar ben 8 aydır kullanıyorum ne sormak isterseniz sorabilirsiniz, herkese iyi günler.

 26. Teco;
  Kusura bakma geç cevap yazıyorum.
  Ben pek mesaj yazan biri değilim, ama seninki gibi bi problem yaşamıyorum. 10 parmak klavye mübarek.

 27. :S :S selam 5800 da web de gezinirken kopyala yapıştır özelliği var mi varsa nasıl yapılıyo

 28. ya benim telefonum da 5800 nokia hani açıp kapama tuşu varya bi anda bozuldu oraya aşya indiriyorum ama olmuyor açılmıyor … allah rızası için yardım edin 🙁 :@@@@@@ LLLLLLÜÜÜÜÜÜTFEN

 29. Arkadaşım, telefoun yanında bulunan kilitleme tuşunda bahsediyorsun. O mekanik bir tuştur ve ne yazık ki servislik olmuştur. Servise götürmen gerekiyor.

 30. arkadaslar bnde aynı telefondan kullanıyorum fakat telefon kasmaya başladıo bnde fabrika ayarına döndüm kasmaları düzeldi fakat gelen aramayı söylemiyor nasıl yapabilşirm ?

 31. ben 5800 nokia telefonu 2yıldır kullanıyorum.harbi harika bi cihaz arkadaşlar.bugüne kadar 3 ila 4 ayda bir telefon değiştirirken bu telefonla galiba bi 10sene daha kullanırım.özellik dersen alası var.kim ne derse desin süper bi cihaz dokunmatik telefon diyen herkese tavsiye ederim 🙂

 32. Merhaba,
  Benim öğrenmek istediğim bişey vardı. Aynı kişiden gelen birden fazla cevapsız çağrının sadece kaç defa geldiği yazıyor telefonda. Ben ise hangi saatlerde aradığını görmek istiyorum. Daha önceki telefonlarda vardı ama bu telefondan bulamadım ne yazık ki.

 33. kardeşim menüden islem kaydına gir ve sağa kaydı saatin altındaki butona bas yani orda tüm işlem kaydını seceresi var

 34. arkadaşlar bende 5800 kullanıyorum… Bi sorum olcaktı . Mesaj son alıcılarını görebiliyo muyuzn weya görebiliyosak nasıl görüyoruz ACİL YARDIM LÜTFENNNNNNN………

 35. Facebooktan mesaj geldiğinde telefonuma mesaj olarak bildirim gönderen bi program var mı ya da telefon ayarlarından bunu yapabiliyor muyum ?

 36. arkadaşlar bende de 5800 var ve telefonun açma kapama tuşu çalışmıyor telefonu şarja taktım sonra açmak için tuşa bastım ama açılmıyor….lütfen yardım edin !!!! 🙁 🙁 🙁 🙁

 37. merhaba
  arkadaşlar,telefonum 5800.Dün şarja taktım ve şarjdan çıkarıp açmaya çalıştım açılmadı.Açma kapama tuşu bozuldu sandım.Birkaç saat sonra tekrar şarja taktım açıldı.( oysa ki şarja takmıştım nasıl şarjı yoksa) .ama telefonun ekranına nokia yazısı geliyor ve sağ üst köşe de şarj doluyor ama açma kapama tuşuna basıyorum pin istesin diye gelmiyor.acaba tuş mu çalışmıyor yoksa başka bir sorun mu var?? çözümü yok mu illaha servise mi götürmem gerekiyor?? LÜTFEN YARDIM EDİN…ACİL !! :11: :11: :11:

 38. bu arada şunu da ekliyeyim telefonu ilk çıktığın da aldım hiçbir sorunu yoktu son zamanlar da böyle oldu

 39. arkadaşlar benim telefonumun dokunmatiği bozuldu bunu nasıl düzeltebilirim hiç bişey işlemiyor kaç kere hard format atttım işe yaramadı acaba servis götürsen yaptırılırmı?

 40. Ya arkadaşlar bende almayı düşünüyorum ama araştırdım kimi msj yazarken donuyo işte dokunmatiği yavaşlıyo felan diyolar sizce doğrumu ben bu telefonu zorla aldırıyorum babama sorun çıkarsa daha telefon almaz bana yardım ederseniz sewinirim şimdiden teşekkürler 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir