Nokia 5800 XPress Music Kullanıcı deneyimi

nokia-5800-xpressmusic
5800 XPress Music

Daha önce Asus P535  almış, telefon geldiğinde arızalı çıkınca iade etmiştim. İyiki iade etmişim, yoksa Nokia 5800 XPress Music ile tanışamayacaktım. 13 Şubatta telefon elime ulaştı. 2 haftadır kullanıyorum. Süreyi uzatmamın sebebi telefonu zorlamak istediğimdendir yeni telefonların içi boş olduğu için kafası rahat oluyor. 8gb hafıza kartı vereceksin, sonrada içini boş bırak diyeceksin, olmaz. İyi kötü yönlerini bir bir konuşalım.. Daha önce dokunmatik telefon kullanmadım, Nokia S60 serisinden 6600 ve 3230 kullandım 5800 s60 v5 kullanmakta, Nokianın son yazılımlarından. Kıyaslarım S60 v3 – v5 arası olacak. 5800’da yine hayatı kolaylaştıran  kullanıcı kısayollarını unutmamış.

Bekleme Ekranı / Ev ekranı

5800-bekleme-ekrani
Bekleme Ekranı

Sağda  ev ekranı temasına ait 5800 standart tema önizlemesini görüyorsunuz. Bu ekranda tek tıkla ulaşabileceğiniz uygulamaları listelemek istiyorum:

 1. Saat simgesine tıklayarak alarm ve saat/tarih ayarlarına ulaşabilirsiniz.
 2. Orta kısımdaki Tarih’e tıklayarak:
  • Ajandaya
  • Telefon tercihlerine ulaşıp tercih seçimi yapabilirsiniz.
 3. Sağ üst köşede şarj göstergesinin hemen soluna basarak
  • Mevcut bağlantılar, alarmlar, bağlı cihazlar (usb, internet), yeni cevapsız çağrı ve yeni mesajları görebilirsiniz.
  • Yine saat ayarlarına bu kısayoldan da ulaşabilirsiniz.
  • Bağlantı yönetim paneline (Şebeke, wifi, bluetooth, usb, bağlantı yöneticisi vs.) ulaşabilirsiniz.
 4. Ev ekranı dediğimiz (resimde gördüğünüz) 4 uygulamanın kısayolları bulunuyor, istediğiniz uygulamaları ekleyebilirsiniz. Şuan:
  • Xplore (Dosya yöneticisi)

   5800-menu-acik-uygulamalar
   Menü tuşu ile Açık uygulamalar
  • Haritalar
  • Notlar
  • Mesajlar uygulamalarını görüyorsunuz.
 5. 5800 XPress Music Güncellemesi ile yenilenen arama ve içeriğim sekmesi sayesinde telefonunuzdaki tüm içeriği (mesaj, ajanda, yer iminden tutunda uygulama isimlerine kadar geniş bir arama söz konusu) ve internette (msn arama kullanıyor) arama yapabilirsiniz. Güncelleme öncesi sadece msn internet araması vardı, güncel haliyle işe yaramaya başladı.
 6. Yaklaşan ajanda kayıtlarını gösteriyor.
 7. Eğer Müzik çalarınız çalışıyorsa yada bekleme halindeyse onuda gösteriyor.
 8. Arama ve rehber kısayollarını bir yan yana görüyoruz.
 9. Ve telefon ekranının en altında yeşil, beyaz, kırmızı renkli tuşlarımız. Cevaplama menü ve kapama tuşlarımız.

Bekleme ekrarnından 14 uygulamaya ulaşılabiliyor. Müthiş bir olay.

Ayrıca 3230 ve 6600’dan tanıştığım ve beğen beğen beğendiğim menü tuşu. Menü tuşuna sürekli basılı tutarak açık uygulamaları görebiliyorsunuz. Uygulamanın üstüne basılı tutarak listelenen uygulamayı açabiliyor yada kapatabiliyoruz.

Nokia 5800-mesaj-sirala
Nokia 5800 Mesaj Sıralama Seçeneği

Mesajlar

 • Mesajları okundu/okunmadı olarak işaretlenebiliyor.
 • Mesajları (Tarih, gönderen, konu, mesaj türü) sıralayabiliyor.
 • Klasörler oluşturulup mesajlar klasör klasör taşınabiliyor.
 • Yazı tipi boyutu değiştirilebiliyor (Büyük, orta, küçük)
 • Otomatik bulma seçeneği ile telefon numarası tarih gibi bilgiler kopyalanabiliyor, bulunan numaraya tıklayarak arama yapıp, mesaj çekebiliyorsunuz.

  5800-mesaj-gonderene-gore-sirala
  Mesajları gönderene göre sırala
 • 5800 XPress Music Güncellemesi yaptıktan sonra mesaj bölümü donmaya başladı: Mesaj yazarken 2-3. satırdan sonra donmaya başlıyor, ekrana dokunduktan çok sonra geliyor karakterler. Güncelleme yapan arkadaşlarda da böyle bir sorun oldumu acaba? Yazarsanız sevinirim.

MMS 600kb’a kadar veri paylaşımını destekliyor, bildiğim kadarıyla Turkcell 500kb’a kadar mms gönderimini destekliyor. Yani Nokia 5800 XPress Music ile 1 mms aracılığıyla ~15 resim gönderebilirsiz 😉

Ekran kapama, Güvenlik Kodu ile kilitleme

Telefonun sağındaki aparat ile ekranı kapatıp açabiliyoruz. Ekran ve tuşların tümü kullanılmaz hale geliyor. Gayet hızlı herhangi bir donma yok. 5800 XPress Music Güncellemesi öncesinde güvenlik kodu ile kilitleme işlemini zamanlı yapmıyordu. Kapatma tuşuna basıp güvenlik kodunu girip kilitleniyordu. Güncellemeden sonra ayarlarlardan güvenlik kodu ile kilitleme olayını süreli yapabiliyoruz. Böylelikle kapama tuşuna basıp telefonu telefonu kilitle yaptığımız zaman şifre istemeden kilitleniyor.

Rehber ve Görüşme Yapma

Rehberde diğer s60 uygulamalarına ek olarak fazla bir özellik yok. Bildiğimiz bilgi ekle bölümüne fazladan doğum tarihi, video numarası ekle ve göbek adı 🙂 gibi ilginç bilgiler ekleyebiliyorsunuz. Arayan ismine ek olarak Arama bildirim metni ekleyebiliyorsunuz, çağrı geldiği zaman ve arama yaptığınız zaman: arayanın isminin altında Arama bildirim metni‘ni görebiliyorsunuz . Unutkan biriyseniz ve arkadaşınızın size borcu varsa arama esnasında Bu herifin bana borcu var uyarısını görebilirsiniz  :10:

Görüşme sırasında yine ekstra olarak konuştuğunuz kişiye mms gönderme seçeneği ile görüşme sırasında o kişiye hızlı mms hazırlanabiliyor. Telefonu kapar kapamaz mms gönderiliyor. Görüşme esnasında telefonu kulağınıza götürdüğünüzde otomatik sensör ile ekran ışığı kapanıyor. Tam bu sırada telefondan cızırtı geliyor, görüşmeyi büyük ölçüde engelliyor. Görüşmeye cevap verdikten sonra ekranı kilitleyerek bu sorunu aştım.

5800-arama-goruntusu
Arama görüntüsü resmi

Görüşme sırasında

 • Telefonun tüm özelliğini kullanabiliyoruz.
 • Görüntü resimleri çok hoş duruyor. (Rehber > Görüntü ekle)
 • Tüm aramalarda çıkacak standart resim ekleyebiliyorsunuz. (Galeri > Resim seçin > Seçenekler > Dosyayı Kullan > Arama görüntüsü yap)
 • Ek metin bilgisi ekleyebiliyorsunuz. (Rehber > Arama bildirim metni)

Not: Ya arama bildirim metni yada arama görüntüsü çıkıyor ikisi bir görünmüyor.

Rehbere girdiğimizde bildiğimiz alfanumerik, qwerty, el yazısı tuş takımını kullanamıyoruz. Rehbere ait özel qwerty klavye var ve iğrenç. Tam ekran qwerty klavyenin 2 katı olan bu klavyede tüm harfleri göremiyoruz. Eğer acele bir arama yapmak isterseniz eliniz ayağınız birbirine dolaşıyor.

251 thoughts on “Nokia 5800 XPress Music Kullanıcı deneyimi

 1. arkadaslar telefon gerçekten cok guzel s60 v3 kasma durumu %10 dyeblrm we 2010dan berı bende 3yllk telefon ama hala sağlam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir