Balıkersirde Türkçe tabela zorunluluğu

Yeni karşılaştığım ilgili habere çok memnun olmakla birlikte 2 yıllık belediye deneyimimde (takip ettiğim kadarıyla) Belediye Meclisinin vermiş olduğu bir kararı belkide ilk kez onaylıyorum ve ayakta alkışlıyorum! Balıkesirin Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy Beldesinde,  Belediye Meclisi kararıyla iş yerlerine Türkçe tabela zorunluluğu getirmiş.

Güzel Türkçemize savaş açanlara karşı yerinde bir uygulama olmuş, keşke memleketimizin her yanında bu ve benzeri uygulamaları görsek. Öyle bir hale geldik ki Türkçeyle iç içe ingilizce kelimeler kullanmaya başladık.

İşte birkaç örnek:

  • Rant a Car (Araç kiralama)
  • Fatura center (Fatura Merkezi)
  • Car clean (Araç yıkama/temizleme)

Sanki ingilizce olunca daha bir kaliteli görünüyor insanımızın gözüne, aklımızı başımıza alalım. Irktan, dilden, dinimizden ayrılırsak Millet bütünlüğümüzü kaybedeceğimiz aşikar!

İlgili Haber Metni:

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’ne bağlı Küçükköy Beldesi’nde, işyeri tabelalarında Türkçe isim kullanılması zorunluluğu getirildi.

Küçükköy Belediye Başkanı MHP’li Nedim Özdemir tarafından gündeme getirilen teklif, Belediye Meclisi tarafından da oy birliği ile kabul edildi.

Küçükköy Belediye Meclisi eylül ayı ilk toplantısını Belediye Başkanı Nedim Özdemir başkanlığında yaptı. Belediye Meclisi’nin geçen ağustos ayındaki toplantısında gündeme getirilen ‘İşyerleri tabelalarında Türkçe tabela kullanılması’ teklifi görüşüldü. Teklif, MHP’li 6, CHP’li 2 ve AKP’li 1 belediye meclis üyesinin oybirliğiyle kabul edildi.

Belediye Başkanı Özdemir, yaptırdığı kamuoyu araştırmasında halkın yüzde 89’unun işyeri tabelalarının Türkçe olmasını onayladığını belirterek, şunları söyledi:
“Amacımız yabancı özentiliğini ortadan kaldırmak ve özümüze dönmek. Beldemizde görüntü kirliliğine neden olan Türkçe’yi bozan, yozlaştıran, yabancı özentisi reklam tabelalarından kurtaracağız. Bunu yaparken kimseni canını yakarak, üzerine gitmeyeceğiz. Öncelikle uygulamayı yeni tabela almak isteyenlerden başlatacağız. Uluslararası markalar, bu zorunluluğun kapsamı dışında tutulacak. Eskileri de zaman içinde tescilli olmayanları düzeltme yoluna gideceğiz. Böylelikle, kültür ve dil erozyonunu önlemiş olacak.

Kaynak: İnternet Haber
İlgili bir yazı: Türkçe’yi doğru kullanalım

One thought on “Balıkersirde Türkçe tabela zorunluluğu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir