Google Buzz’a site bağlama/ekleme

Google buzz logo

Google Buzz, google’ın gmail’e entegre çalışan, arkadaşlarınızla fotoğraflarınızı, videolarınızı, durum güncellemelerinizi paylaşabildiğimiz sosyal ağı.
Her ne kadar kullanmasakta 😉 çoğumuz bu servisi kapatmadık. En azından bende dahil çevremdeki bir çok insan kapatmadı. Arada sırada bakıyorum ve sürekli bağlı sitelerimden içerik akışı sağlanıyor.

Buzz’da yayın içeriğinimizi sağlayan etkenlerden şüphesiz başı çeken bağlı sitelerimiz. Buzz hesabım aktif olduğunda twitter, flickr, picasa, google reader, youtube ve blogspot bağlantılarımı önermiş ve bağlı siteler hanesine eklemiştim. Fakat diğer blog veya portal sitelerimin yayın akışını ekleyemiyordum. Çünkü ancak google önerirse site ekleyebiliyordum. Pek üstünde durmadım..

Bu gün google buzz hesabımın bağlı siteler bölümüne baktığımda bana ait olan tüm siteleri önermişti. Peki bu nasıl oldu? İki gün önce google web yöneticisi araçlarına sitemi eklemiş (aslında eski google hesabımda bulunuyordu, yeni hesabıma yeni eklemiştim) site analizlerimi kontrol etmeye başlamıştım. Evet, doğru yanıt buydu.

Google web yöneticisi araçları‘na eklediğimiz ve doğruladığımız sitelerimiz google buzz’da bağlı siteler hanesinde öneriliyor ve bu sayede google buzz’a sitelerimizi ekleyebiliyoruz.

Google web yöneticisi araçlarına girip sitenizi ekleyin ve doğrulayın. Ardından google buzz bağlı siteler bölümüne girdiğinizde doğruladığınız sitenin önerildiğini ve buzz yayın akışına ekleyebildiğinizi göreceksiniz.

Google web yöneticisi araçları nedir?

Buradan ulaşabileceğiniz bu araç sayesinde öncelikle sitenizi google’e tanıyorsunuz. Rutin kontroller sırasında görevliye kimlik göstermek gibi 😉 Kısa süre sonra:

  • Site haritalarınızı google’a gönderip sitenizin daha iyi indekslenmesini sağlayabilir,
  • Adres değişikliği yaptıysanız bildirebilir,
  • Arama sonuçlarında çıkmasını istemediğiniz adresleri kaldırabilir,
  • Aitenizi arama sonuçlarındaki sıralamasını görebilir,
  • Sitenize gelen giden bağlantıları görebilir
  • Anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Tabi bu kadar değil, google web yöneticisi araçlarına girip sitenizin analizlerini ve google ile nasıl iş birliği yapabileceğinizi öğrenin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir