Hüseyin Rahmi Gürpınar

“İnsanın hayvanlığı; Açlığın, sıkıntının hükmünü gösterdiği an ortaya çıkar!!”
17 Ağustos 1864 – 8 Mart 1944 tarihleri arası hüküm sürmüş, hiç evlenmemiş, bir süre milletvekilliği yapmış, heybeliada da tek başına yaşamış, Türk Edebiyatına birbirinden güzel 54 eser kazandırmış bir yazar…

Hüseyin Rahmi Gürpınar’la 11-12 yaşlarında dedemin (Allah mekanını cennet etsin) evinde, gevezelik usulü sağı-solu kurcalarken tanışmıştım. Resmini gördüğünüz eseri “Dirilen İskelet”i buldum, biraz duraksadım. Eski (orjinal) bir kitaptı. Kitap 1929′da yazılmış, 1976 3. baskı olmalı idi. Başlığı ve resmi geveze bir çocuk için oldukça ilgi çekici, hele ilk sayfaları insanı sürüklemeye yetiyor. Arşivini henüz tamamlayamadım ama 12 civarı eseri var. Kalemi atom bombasından daha tesirlidir. Yaşadığı döneme göre gerçekçi/akıllı bir yazardır. Romanlarındaki en önemli özelliği romanı okuyanı kahkahalarla güldürmesidir. Geçen yaz okuğum bir romanında (Kuyruklu yıldız altında bir izdivac) soluğum kesilene kadar kahkalarla güldüğümü hatırlıyorum. Elinize aldığınız kitap, zamanınız varsa 1 günde yoksa 2 günde bitiryor, yada ilk 2 saat içinde gülme krizinden hastanelik olabilirsiniz  :6: Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın üstüne tanımam, henüz onu tanımadıysanız sizde tanışın, sizde HRG’nin üstüne tanımayın. Eserlerinin çoğu Özgür yayınla birlikte tekrar çoğaltılmıştır. Kitaplık> Hüseyin Rahmi Gürpınar adında yeni bir kategori açtım, bu kategori altında HRG’nin romanlarında not aldığım yerleri, önemli satırları yer yer paylaşacağım. (Nedense HRG ile aramda duygusal bir bağ seziyorum) :17:

Dönemin Hüseyin Rahmi Gürpınar’la diğer yazarların gazete atışmaları sırasında Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın cevabından bir alıntı:

Bazan sinirli köpek otomobilin, trenin arkasından koşarak havlar, ulur; saldırdığı çeliğin üzerinde dilşleri kırılacağını bilir ama… köpektir, cibiliyetini göstermekten kendini alamaz.

Bu adam kimdir? Adını söylemeyeceğim; hokkamın mürekkebini niçin kirleteyim?

Refik Ahmet Sevengil’in Hüseyin Rahmi Gürpınar adlı kitabından.

One thought on “Hüseyin Rahmi Gürpınar

  1. Hayatımın erken dönemlerinde (12 yaş)tanıştığım Hüseyin Rahmi Bey in eserlerinin aynı zamanda fikirlerinin amansız müptelası oldum… Düşünüyorum ki neredeyse kırk yaşıma geldim ebeveyinlerim beni onun eserleri kadar terbiye ve telkin edemedi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir