Nokia 5800 XPress Music Güncellemesi

DİKKAT: 20.0.012 güncellemesi ardından mesaj yazarken Türkçe karakter girdiğiniz anda mesaj kısmı donmaya başlıyor ve sms gönderme alanı kullanılmayacak derecede yavaşlıyor.

nokia-5800-xpressmusicBugün yeni telefonum Nokia 5800’ın güncellemesini yaptım. Aslında birkaç gündür güncelleme için uğraşıyorum. Sürekli hata veriyordu, sonunda bilgisayarımı biçimlendirdim ve sorun çözüldü.

Güncelleme 2 şekilde yapılıyor gerek nokia softwave updater (nsu) [nokia pc suite ile birlikte gelir] gerekse wifi aracılığıyla telefonunuzun güncelleştirmelerini yapabilirsiniz.

Wi Fi ile güncelleme

Menü > Ayarlar > Telefon > Telefon Yönetimi > Cihaz Güncellemeleri adımını izleyin. Hiçbir güncelleme yapmadıysanız telefonunuzun sürümü 10.0.0.1x’tir (*#0000# yaparak öğrenebilirsiniz).

5800-on-kamera
5800 Ön Kameradan çekilen resim

Wifi ile güncelleme taraması yaptığım halde güncelleme bulunamadı. Bende telefonla birlikte gelen usb data kablosuyla telefonumu bilgisayara bağlayıp güncelleme işlemini gerçekleştirdim. Şuan son güncelleme sürümü: V 20.0.012 olarak görünüyor. * Güncelleştirme şu yenilikleri/düzenlemeleri getiriyor:

 • Ön kamera kullanımı: Ön kamerasını normal çekimler için kullanamıyorduk. Kamera > Seçenekler menüsüne ikincil kamerayı kullan seçeneği eklenmiş.
 • Kamera > Seçenekler menüsüne dizi ve tek çekim özellikleri eklenmiş, dizi çekim seçeneğini seçtiğimiz zaman 1 kez foto çekme tuşuna bastıktan sonra telefon her saniyede 1 resim çekiyor, 15 tane çekti hiç durmadan. Sanırım durdurulmadığ ı sürece sonsuza dek fotoğraf çekecek :8:
 • Wifi aracılığıyla yapılacak güncellemeler sorunu çözülmüş (demek ki sorunmuş, yada ben yanlış çevri yaptım 🙂 )

  5800-arka-kamera
  5800 Arka Kameradan çekilen resim
 • Yataydikey pozisyon geçişleri hızlandığı söylenir. Az buçuk hızlanmış.
 • Tema/resim değişiklikleri mevcut.

Ön kamera (320 x 240 çözünürlüğünde çekiyor) ve arka kameradan çekilen resimleri görüyorsunuz.

Pc Suite / Nokia Software Update ile güncelleme

Tabii ki telefonumu Nokia Pc Suite yazılımı aracılığıyla eriştiğim Nokia Software Updater programı ile güncelledim. Nokia Software Updater 5800 sayfasına gitmek için tıklayınız. Sayfa sonunda bulunan other languages butonuyla programın Türkçe sürümüne ulaşabilirsiniz.

Güncelleme sırasında sorun yaşadım. Önce dosyalar internetten indiriliyor ardından telefona aktartılıyor, aktarım sırasında sanıyorum usb portlarından kaynaklanan sorun nedeniyle güncelleştirme bir türlü tamamlanamadı (son resimdeki ekran görüntüsü). Çözüme bilgisayarı biçimlenlendirerek (format atma) ulaşabildim.

Güncelleme adım adım ekran görüntülüleri:

Bir süredir telefonu kullanıyorum, ekran görüntüleri alıyorum kafamı toparlayabilirsem kısa süre içerisinde Nokia 5800 XPress Music kullanıcı deneyimi ve 5800 programlarını içeren yazılar hazırlayacağım.

255 thoughts on “Nokia 5800 XPress Music Güncellemesi

 1. ARKADAŞLAR BEN 5800 PC İLE GÜNCELELDİM TEL TÜRCE DİLİNİ SİLDİ NASIL GERİ GETİRİRİM

 2. arkadaşlar 5800 tel var yazılılm v52.03 ben nsıl onu v60.v5 e guncellerim

 3. merhaba arkadaşlar 58 00 güncelleme yaptırdım servisten aldım ama türkçe degil nasıl türkçeye çevirebilir 🙂 im

 4. Merhaba ben bugün nokia 5800 de bilgisayara bağlandım telefon için güncelleme olduğunu söyledi ve yükle dedim yüklenme sırasında telefon kapanacak dedi ve kapandı güncelleme yüklenirken bağlantı sanırım koptu.Şimdi telefonum açılmıyor açma tuşuna bastığımda telefon sadece titriyor açılmıyor sadece titriyor bazı yerlerde hafıza kartını çıkarıp açmayı deneyin demişler bende hafıza kartı yok sim kartı bile çıkardım gene aynı sorun sadece titriyor ne yapmam lazım acaba bi yardım eder misiniz acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir