Samsung R580 laptop HDD/SSD değişimi resimli anlatım

SSD kartlar hali hazırda telefonlarımızda kullandığımız hızlı ve HDD’ye oranla pahalı depolama birimleri. Pahalı olmasından dolayı yıllarca bilgisayar sektörüne giremeyen (standart kullanıcılar için) bu teknoloji yavaş yavaş masaüstü ve laptoplarımızda da görülmeye başladı. Günümüzde yeni nesil bilgisayarlara baktığımızda (özellikle diz üstü bilgisayarlar) 1TB HDD + 250GB SDD gibi özelliklerle son kullanıcının hizmetine sunulmakta.

Ben de 2010 yılında aldığım NP-R580-JS02TR (JS01-02-03-04-TR da dahildir) kodlu Samsung Laptopuma performans artışı için SDD’ye geçtim. Zira Microsoftun performans değerlendirme sonuçlarını bilmeyen yoktur sanırım.

içerik derecelendirme

Daha profesyönel kullanıcılar için benchmark testleri mevcut olsa da ben bu konuya girmeyeceğim.

Diz üstü bilgisayarım için 2,5″ SanDisk 128GB SDD kart aldım ve eski HDD’yi çıkardım. Tüm bu işlemleri belgeledim :p ve hizmetinize sunuyorum.

2,5″ SanDisk 128GB SDD’den sonra Microsoftun performans değerlendirme sonuçları aşağıdaki gibi:

içerik derecelendirme ssd

Gördüğünüz üzre HDD’nin değerlendirme puanı (Disk veri aktarım hızı) 7.9 üzerinden 5.4 iken, SSD’i 7.3 puan alıyor. Kullanıcı deneyimi açısınan baktımda 2 gündür yeni SSD kartlı bilgisayarımı kullanıyorum ve bilgisayar açılış ve yeniden başlatma hızı inanılmaz derecede arttı. Öte yandan yeni program kurulumları, en çok kullandığım Chrome ve Microsoft Office programlarının açılış ve kullanım hızları muhteşem. Sırf açılıp/kapanma süresini göz önünde bulundurup bilgisayarımı daha önce kapatmayan ben şimdilerde her fırsatta bilgisayarımı kapatır oldum.

Samsung HDD/SSD Değişimi

 

HDD çıkarmadan önce bilgisayarınızın fişini çekin ve bataryasını çıkarın

Bataryanın çentiklerini sağa ve sola çekerek bataryamızı çıkarıyoruz.
DSC_0049

Hard Disk sol alt köşedeki HDD yazan kızımdadir, bu bölümün sağındaki iki vida sökülüyor.

samsung-R580-hdd-ssd (2)

Vidaları söktükten sonra resimde gösterdiğim gibi HDD kutusunu aşağı doğru çekin.

samsung-R580-hdd-ssd (3)

Karşımızda çıkarılmayı bekleyen HDD

Bu adımdan sonra HDD’nin zarar görmemesi açısından mekanik aksamına dokunmamaya özen gösterin.

samsung-R580-hdd-ssd (5)

Sağ kısımdaki 2 tane siyah vidayı sökün. Bir vidayı tamamen sökmeyin, önce birini gevşetin daha sonra diğerini. Vidaları söktükten sonra aşağıdaki resimde gösterilen yöne doğru siyah bandı 45 derecelk açıyla çekin, böylelikle DHH’nin koruma kutusunu çıkarın.

samsung-R580-hdd-ssd (6)

Sıra geldi ince işçiliğe, HDD’ye ve soket girişlerine zarar vermemek açısından okla gösterdiğim boşluklara birer tornavida sokarak HDD’yi yavaş yavaş sola doğru itin. Bu adım önemli, sokete veya HDD’ye zarar verebilirsiniz, bu yüzden dikkatli davranın. Aşağıda soketinden çıkarılmış HDD’yi görebilirsiniz.

samsung-R580-hdd-ssd (7)

İşlem tamam. HDD’yi yerinden çıkarabilirsiniz. Yeni SDD eski HDD yan yana.

samsung-R580-hdd-ssd (9)

Hali hazırda bu kısmı açmışken ıslak mendille (kesinlikle mekanik aksam ve soketlere değmemeli) HDD bölmesini silelim.

samsung-R580-hdd-ssd (10)

Sildiğimiz yer kuruyadursun, bu arada hemen solunuzda yatan kedinizi sevebilirsiniz.

samsung-R580-hdd-ssd (11)

samsung-R580-hdd-ssd (12)Hizin hâlâ bir kediniz yok mu? Hazır mart ayını atlatmışken, sokaklarda yeni mahsul tazemi taze şirinmi şirin, kurtarılmayı bekleyen onlarca kedi yavrusu görebilirsiniz.

Sıra geldi yeni SSD kartımızı yuvasına yerleştirmeye. Ben SanDisk’in 128GB’lığını almıştım.

samsung-R580-hdd-ssd (14)Yeni SDD kutumla eski HDD kutusu arasında kalınlık farkı var, bu sebeple SDD’yi yerleştirinci altında biraz boşluk oluşuyor. Sokete yerleştirirken kartınızı aşağıdaki resimdeki gibi biraz kaldırıp 45 derecelik açıyla yuvaları birleştirip daha sonra 0 derece açıya getirip yatay olarak yerine oturtmanız gerekiyor.

samsung-R580-hdd-ssd (15)

samsung-R580-hdd-ssd (17)

SSD yuvasına girdikten sonra eski işlemlerin tersini sırasıyla yapıyoruz. Koruma kapağı yerine yerleştirilir ve vidaları sıkılır.

samsung-R580-hdd-ssd (18)

samsung-R580-hdd-ssd (21)

HDD kasa kapağı yerine yerleştirilir ve vidaları sıkılır. İşlem tamam.

samsung-R580-hdd-ssd (22)

samsung-R580-hdd-ssd (24)Peki her şeyi doğru mu yaptık? Samsung R580 serisinde Hard disk soketine bağlı diskle veri alışverişi sırasında laptopumuzun ön yüzünde yanan ışıklar bulunuyor. Aşağıda okla gösterdiğim alandaki ışık yanıp sönüyorsa, bilgisayarımız sabit diskimizi görüyor ve veri akışı sağlanıyordur.

samsung-R580-hdd-ssd (28)

Şimdi tek ihtiyacımız olan bir Windows CD’si. Hızın tadını çıkarın 🙂

Eski HDD sürücüme ne olacak?

Samsung R580 bilgisayarlarda E-Sata girişi bulunuyor. Ben aynı zamanda 1,5 TB’lık 3,5″ Smartdisk taşınabilir diskimi USB 2.0  a oranla çok hızlı olan E-sata kablosu aracılığıyla bilgisayarıma bağlayıp kullanıyorum.

Çıkardığınız hard diskinizi de e-sata data kablosu ve e-sata güç kablosu dönüştürücüleri alarak bilgisayarınızın e-sata soketine takabilir, kullanabilirsiniz. Şöyle hazır paketler de mevcut. Neyseki arşivimi kurcalağım zaman bu kablolar bende çıktı. Eğer eski bilgisayarlarınızın ya da anakartlarınızın kutularını saklama alışkanlığınız varsa onlara bir göz atmakta fayda var belki sata kabloları çıkar.

İhtiyacımız olan kablo yığını:

DSC_0081

 

  1. HDD’ye bağlanan kablonun diğer ucu, bu kabloya enerji aktarmak için güç dönüştürücü almalısınız veya yakınlarda masaüstü bilgisayar kasanız varsa kasanızın kablolarında bu çıkışı destekleyen güç portu olacaktır.
  2. HDD/SSD’ye güç vermek için 1. numaralı kablonun diğer ucu. bu uç HDD/SSD’ye takılır.
  3. HDD/SSD ye veri akışı sağlamak için kullandığımız E-Sata kablosu.
  4. Samsung Laptop’umuza takacağımız E-sata kablosu.

DSC_0082

One thought on “Samsung R580 laptop HDD/SSD değişimi resimli anlatım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir