Sansüre Sansür! Yay hareketi!

Kabullenemediğimiz birşeyler var! İçimize sinmeyen, hoşumuza gitmeyen, özgürlüğümüzü kısıtlayan, kısıtlamaya çalışan insanlara karşı. Sansüre Sansür hareketleri bu kısıtlamaların internet ayağındaki temsilcilerinden.

Youtube yasağının ardından bir yılı aşkın süre geçti, buna rağmen youtube Türkiye sıralamasında en çok girilen 6. site. Engelleme hareketi sadece youtube ile sınırlı değil,  bini aşkın engellediğimiz site var, elhamdulillah (!)

Baş kaldırış olarak iki yıldır birçok internet sayfası bu harekete, bu tepkiye destek olmuşlardı.  Bende tüm sitelerimi seferber etmiştim. Geçtiğimiz günlerde Dailymation video parlaşım sitesi de (Türkiyede en çok ziyaret edilen siteler arasında 38. sırada) erişim engellemelerinden nasibini aldı.

Sansüre Sansür – Yay Hareketi adı altında DURUN! demeye devam ediyoruz. Bu kez tepkimiz hayal gücümüzle sınırlı olacak. Burada tepki örneklerini görebilirsiniz. Yapmanız gereken boşlukları doldurmak, işte bunun gibi:

sansur-bu-ruha

Şuradan her türlü dökümana ulaşabilirsiniz. İstediğiniz ebatta çıktı alıp işyerinizi arkadaşınızı eşinizi dostunuz, duvarları, pencerenizi ve kendinizi engelleyebilirsiniz :6: İnternet siteleriniz, forumlarınız varsa bu konudan bahsedip daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

İşte benim verdiğim ilk tepkiler:

sansur-basbakansansur-fotograf sansur-ileti sansur-telefon

  1. Başbakanı engellemek
  2. Msn avatarını engellemek
  3. Telefona gelen sms’i engellemek
  4. Telefonu engellemek

En çok hoşuma giden sms engellemesi oldu, birkaç yakın arkadaşıma bu sms’i gönderdim. Öküz arkadaşlarımdan bir tepki göremedim. Çünkü onlar youtube jacker, vtunnel, kvtunnel, her türlü tüneli kullanıyorlar.
Öküz! Öküz! Öküz!

Ben bu engellemeleri çocukluğumuzdan bu yana önümüze konulan yasak ve engellerin internet ayağı olarak görüyorum, ve haykırmak istiyorum!

Gördüğüm, bildiğim birçok bayan evden çıkarılmıyor, hatta pencereyi bile açtırmıyorlar. Bir çoğunun evinde interneti oluyor ve hayata internet penceresinden bakıyorlar. Engeller yine karşılarına çıkıyor modem kabloları sökülüyor, bilgisayarlar götürülüyor… En azından içinizdeki birikenleri bu konuyla bağdaştırıp haykırabilirsiniz! Haykırmalısınız!

Bunlarda hazırlanan kısa filmler:


2 thoughts on “Sansüre Sansür! Yay hareketi!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir