Windows 7 dvbdream problemi çözümü (codec)

Skystar CI tv kartım ile bilgisayarımda uydu programlarından DVB Dream v1.4i ve yedek olarak Progdvb kullanıyorum.

Geçtiğimiz aylarda windows 7 RC işletim sistemini kurmuş ve kullanmaya başlamıştım. Bilgisayarımı biçimlendirene (format) dek dvb dream sorunsuz çaışıyordu. Windows 7 ultimate kurduktan sonra dvb dream çalışmaz oldu. Mevcut kanal listesini kaydetmiş ve ayarlarını yapmıştım. Kurulum sorunsuz tamamlandı. Programı çalıştırdığımda ses ve görüntünün gelmediğini gördüm. Bir dizi araştırmanın ardından sorunun bilgisayarımdaki codec’ten kaynaklandığını öğrendim.

Aynı zamanda geforce 8800 gt ekran kartı sürücülerinde (driver) problem çıkmıştı. Biçimlendirmeden önce Nvidia sürücüsü sorunsuz çalışıyor, dvb dream programı da bu sürücden faydalanıyordu.

Dvb dream daki sorun: yeni kurduğum işletim sisteminde ekran kartımın nvidia sürücüsündeki (win 7 güncellemeler ile ekran kartı sürücüsünü yüklemişti) problemden kaynaklanıyordu. Çözüm için ya sürücü güncellemesi yapmalı ya da codec yüklemeliydim.

Kolay yolu seçtim ve zaten ihtiyacaım olacak codecleri yüklemeye karar verdim.

Önce ffvfw (ffd show) codec daha sonra k-lite codec‘in windows 7 için son sürümlerini indirdim ve kurdum.

Ardından dvb dream programında küçük bir tanımlama yapmak gerekiyor.

Dvb dream programınızı açın, ayarlar > video adımlarını uygulayın. Açılan pencerede video codec ve audio codec ayarlarını resimdeki gibi değiştirip onaylayın.

Onay sırasında uyumsuz ayarlar dese de program düzgün biçimde çalışıyor. İyi seyirler 🙂

Unutmadan, windows 7 için dvb dream 5 beta sürümü dolaşıyor internette, şuan tv kartım sorunsuz çalıştığı için kurmayı denemedim. Deneyen arkadaşlar yorum alanında deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

One thought on “Windows 7 dvbdream problemi çözümü (codec)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir