Windows live messenger 2009 / Beta

msn-messenger-live-2009-logoBugün Windows live messenger 2009 Beta’ya rastladım. Beta programları yükleme huyum pek olmasa da işyerine ve evime Wlm 2009 Beta’yı kurdum. Messenger, live alanında belirlediği çizgide devam etmeyi sürdürüyor. Messenger’ın gelişim sürecine baktığımızda her yeni sürümünde rengine renk kattığını görüyoruz. 2009 da bu şekilde olmuş, yeni özellikleri hoşuma gitti. Ayrıca solda gördüğünüz üzre messenger logosu da yenilenmiş. Yeni özellikleriyle belli ki daha çok sosyalleşeceğiz (ulan bigün sosyalleşmekten kafayı sıyıracaz) bunu sağlayacak olan yeni özellik yenilikler sekmesi.

msn-messenger-live-2009-yeniliklerWindows live messenger 2009 / Yenilikler Sekmesi

Yenilikler sekmesinde listenizde ki kişilerin çeşitli ağ ve sitelere ait aktivitelerini anlık paylaşabiliyorlar.

Şuan: Daum, Flickr, Flixster, iLike, Özelblog (rss), Pandora, Photobucket, StumbleUpon, TripIt, Twitter, WordPress, Yelp servisleri standart olarak geliyor. Özelblog başlığı altında RSS desteği olması benim için yeterli. Aklıma friendfeed modeli geldi, çok benziyor değil mi?

Bu servise windows live ayarlar sayfasından ağınızdaki yenilikler başlığı altından ayarlara ulaşabilirsiniz.

msn-messenger-live-2009-sik-gorusulenlerWindows live messenger 2009 / Sık Görüşülenler – Düzen Sekmesi

Araçlar > Seçenekler > Düzen adımlarıyla ulaşabileceğiniz bu alanda messenger kişi listemizi özelleştirmemize olanak tanınıyor. Daha önce yine yeni bir özellik olan Sık Görüşülenler sekmesine göz atmalı. Solda örneğini göreceğiniz yeni özellik özel bir kategoriyi (eskiden grup deniliyordu şimdi kategori) andırıyor.  Sık görüşülenler sekmesine favori arkadaşlarınızı ekleyebiliyorsunuz. Messenger ana penceresinin üst kısmında listeleniyor bulunuyor.

msn-messenger-live-2009-duzen

Düzen sekmesi aracılığıyla kategori ve sık görüşülenler de bulunan kişi listenizdeki kişilerin profil resimlerini büyük, orta, küçük, hiç seçeneklerini seçerek özelleştirebiliyorsunuz.

Windows live messenger 2009 / Beta’yı indirmek için http://download.live.com/messenger adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hoş sohbetler :6:

2 thoughts on “Windows live messenger 2009 / Beta

  1. tasarım olarak sınıfta kalmış, yazı tipleri ve konuşma sayfaları bence çok basit olmuş. bu sürümü kullanan arkadaşlarım var, orda biraz baktım ve indirmedim bile … bence bu sürümde sınıfta kaldı microsoft.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir