Blog/WordPress aleminde neler oluyoor

Blog aleminde son zamanlarda güzel şeyler oluyor. Değinmek istediğim nokta wordpress altyapısı üzerinde çalışan arkadaşların emeklerine destek vermek. Bu desteği tüm blogcularımız vermeli diye düşünüyorum ki en azından bir teşekkür niteliğinde olabilir. Bu hareketlerimiz geliştiricinin performansına direkt etki edecektir, yaptığı işin faydalı olduğunu düşünerek daha iyisini yapmak için gayret içerisine girecektir. Üreten olmalıyız, tüketen değil. Türkiye üretince ben mutlu oluyorum, en azından benim için bu böyle. (bkz. Wp Video TR eklentisi V 0.2) Kendi reklamımızı yaptıktan sonra asıl konuya dönelim :6:

FriendFeed Yorumları EklentisiGürkan Oluç

Eklenti Ne Yapıyor?
Blog yazan ve bu içeriğini FriendFeed üzerinden de takipçilerine bildiren arkadaşların ciddi bir sorunu vardı. FriendFeed çıktığından beri insanlar yazmış oldukları yazılara direk olarak blog üzerinde yorum yapmıyorlardı daha pratik ve kullanışlı olduğu için direk FriendFeed üzerinden yorum yapıyorlardı. Bu da biraz rahatsız edici olabiliyordu zaman zaman. Yani bir yazı sadece olduğu hali yeterli olmayabiliyor. Çoğu zaman yazının altında yapılan yorumlar ona çok şey katabiliyor. Ancak bu yorumlar yalnızca FriendFeed üzerinde olduğunda Google üzerinden yada başka bir yerden bloga gelen ziyaretçi eğer bir FriendFeed hesabı yoksa yada FriendFeed’ten haberdar değilse yorumlardan yararlanamıyordu. Bu eklenti ne yapıyor sorusuna gelelim. Bu eklenti siz yazını yazıp bloga gönderdiğiniz anda onun linkini FriendFeed’in geliştirilere sunduğu API yardımı ile FriendFeed’e link olarak ekliyor. Daha sonra eklemiş olduğu bu link ile ilgili yine FF API’si üzerinden dönen verileri veritabanına kaydediyor ve blogunuzda yorumların göründüğü kısmı düzenliyor….

Frendfeed yorumlar eklentisi sayfasına gitmek için tıklayınız.

WordPress Yazar Takip Yaması – Yakuter

Erhan Yakut’u bilmeyenimiz yok heralde, son günlerde wp ailesine gerek eklenti gerek yamalarla bol bol katkıda bulunuyor, takip etmeniz gereken günlüklerin başında…

Bu yama ne işe yarar?
Bildiğiniz gibi WordPress’in RSS beslemesi sayesinde yazıları herhangi bir RSS okuyucu ile takip edebiliyoruz. Ama sürekli takip ettiğimiz günlüğün birden çok yazarı olduğunu ve bizim de sadece belirli bir yazarın yazılarından haberdar olmak istediğimizi düşünelim. Böyle durumlar için malesef WordPress’in yazarlara özel bir RSS beslemesi özelliği yok. Bende hazırlamış olduğum yama ile WordPress’in standart RSS beslemesine yazar özelliği ekledim.

Web Öğrencisi – Ali Barın

Arkadaşımız wp temaları üzerinde çalışıyor, Türkçeleştirmeler yapıyor. Tema kategorisine gitmek için tıklayınız.

Nuceyt WordPress basit sayaç eklentisi – Nucro

Nuceyt’i yaptık sonunda. İyi oldu bu. Daha önceleri blogumda genellikle sayaç işlemlerini clicky ve google anailitik ile yaparım. Fakat tamamen sağlıklı sonuç vermiyor bunlar malesef. En iyileri genelde eklenti şeklinde gelenler oluyor. Fakat piyasadakiler de databeyzi çok şişiriyor. Musa ile konuşup böyle bir şey yapmaya karar verdik. Güzel oldu, hoş oldu.

Eklenti ana sayfasına gitmek için tıklayınız.

Web denyimleri Video Blog – Volkan Görgülü

Merhaba ben Volkan Görgülü… :17:

Her videosuna bu şekilde başlıyor çok hoşuma gidiyor. Video blog camiasına ön ayak oldu diyebiliriz. Çok samimi, çok faydalı paylaşımlar yapıyor. Paylaşmayı seviyoruz!

Bağlantı vermek istediğim birkaç blog daha:

Arkadaşlarımızın takdire şayan paylaşımlarını ayakta alkışlıyorum.
Sanki Google ana sayfasında duyurusunu göremiyormuşuz gibi Google Chrome‘nin “çıktııı” reklamlarını yapan arkadaşlarımızdan daha faydalı bağlantı paylaşımı olduğunu düşünüyorum. Yahu çıktı biliyoruz, oturur incelersin/inceleyebilirim her blogda aynı başlığı görmek biraz abes kaçıyor. Sayfa içinde etiketlerine bağlantı vermek kadar hoş olmayan diğer bir konu ise sayfanın her yanının reklamla dolu olması…

6 thoughts on “Blog/WordPress aleminde neler oluyoor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir