Xp format ve birlikte gelen vista

18 Nisan 2008’de iks pi‘yi formatladım hard disk’i 3’e bölüp 25gb XP için 25gb Vista için ayırdım.
Az öncede vista’yı kurdum. Şuan bu satırları windows vista işletim sisteminden yazıyorum (vista 30 Ocak 2007’de çıkmış bu daha yeni kuruyor)
Kurmam için hiçbir sebep yok, kurmamam için birkaç sebep vardı.

Öncelikle alışılagelmiş bir durum değil, yeni renkler yeni özellikler. Hepimiz biliyoruz ki en çok görseller konusunda yenileme yapılmış. Beraberinde yaşanabilecek driver sorunları. Tabi driver sorunları donanımı yükseltmeden önce idi, taa ki Crysis‘i aldım işler değişti. (Sağolsun Nur Ankaradan bulmuştu bana)

Donanım:
Baba Kart: Gigabyte P35C-DS3R
İşlemci: Core 2 Duo E6750 2.66 Ghz
Ekran Kartı: Sparkle 8800 GT
Ram: 2Gb DDR2 Kinston
Mause: Logitech Mx Revolution

Bit pazarından 17″ monitör, kart okuyucu, kulaklık-mikrofon seti, kamera, yazıcı, 200gb taşınabilinir hard disk, ne bileyim işte bluetooth vb…

Vista’yı kurmamın tek sebebi XP DirectX 10’u desteklemiyor olması. Ekran kartım DirectX 10’u destekledikten sonra neden görseli yüksek bir oyunu (crysis) daha kaliteli oynamayalım :6: Hem dünya kadar para saydım ekran kartına :12:

Vista Kurulum:

Cd’yi taktım hemen kuruldu, kurulumda problem yaşamamak ilk iyi izlenim için etkili oldu.
Sağolsun anakart driver’lerını tanıdı. 8800GT ekran kartında sorun çıktı, onuda indirdik. Bu arada 150 mb civarı güncelleme yaptı :14: Artık alıştık bu güncellemelere, benimsedik bir türlü kopamıyoruz.

Ekran çözünürlük ayarlarımda bir sorun var gibi, gözümü alıyor. Kenar çubuğu ve diğer görseller hoşuma gitti. En önemlisi sistem hiç kasmıyor (oyunda göreceğiz), birkaç program daha kurup denemeler yapmak istiyorum, belki Vista’da kalabilirim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir