Yeni messenger beta’yı kurdum

Haziran 2010 itibariyle Windows live messenger’ın yeni sürümü (çok daha kişisel sloganıyla) indirmeye sunuldu. Dururmuyum, hemen indirip kurdum. Hemen yeni messenger (windows live messenger 2010) özelliklerine bakalım.

Yeni messenger’ın özellikleri

  • Hd çözünürlüklü kameranız varsa hd kalitesinde görüntülü görüşme yapılabiliyoruz
  • Sekmeli sohbet: konuşma pencereleri tek pencere altında toplanop sekmelere ayrılmış.  (Bu özelliği daha önce Messenger plus eklentisi aracılığıyla yapabiliyorduk)
  • Gizlilik ayarları geliştirilmiş ve daha sade hale gelmiş. Kişilerinizle paylaşmak istemediğiniz verilerimizi daha rahat kontrol edebiliyoruz.
  • Sohbet penceresinde bir dizi değişiklikler olmuş. Standart gülücükler yenilenip hareketli hale getirilmiş.
  • İstediğiniz kişiye çevrimdışı görünebiliyorsunuz (böyle yapınca ona yazamıyorsunuz)
  • En önemlisi de sosyal ağlar entegresi.

Yeni messenger’da sosyal ağlar

Hali hazırda kullandığımız çeşitli servisleri (Youtube, myspace, facebook, dailymotion, blogger, wordpress, sevenload, flickr, digg) msn hesabımıza ekleyip, aktivitelerimizi arkadaşlarımıza paylaşabiliyorduk. Bu güncellemelerimiz arkadaşlarımıza, messenger ana penceremizin hemen alt kısmında küçük bir alanda aktarılıyordu. Şimdi ise messenger ana penceresini genişletip, sağ tarafta kişi listemizi gösterirken sol taraftaki geniş alanda arkadaşlarımızın sosyal aktivitelerini listeliyor. Yanda gördüğünüz resimdeki ağları hesabına ekleyen arkadaşlarınızın paylaşımlarını görebiliyorsunuz. Kurcaladıkça daha pek çok yenilik olduğunu göreceksiniz.

Google’ın google buzz atağı ardından, microsoftun bu sosyal ağ gelişimi; son zamanlarda popüler olan –sosyal ağ ve arkadaşların bir arada tutulması/toplanması– yarışında microsoft’un bir adım daha önde olacağını gösteren bir yenilik. Zira gmail kullanan herkes google buzz kullanmıyor, msn kullanan herkes msn ağlarını kullanacaktır.

Yeni Messenger Beta’yı indir

www.yeniwindowslive.com adresinden indirebilirsiniz (ingilizce).

Windows live messenger 2010 – Ekran görüntüleri

Kişisel gizliliğin imkan verdiği kadar 🙂

Ağ ve kişi listesi

Bu arada bedavadan siminya‘nın reklamını yaptık 😉

Sekmeli sohbet

One thought on “Yeni messenger beta’yı kurdum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir